Szkoła Podstawowa im. płk. F. Hynka w Szatarpach

Historia

Budynek B tzw. „szkoła dolna” został wybudowany w roku 1890. W czasie wojny uległ dewastacji, gdyż nie był remontowany. Przez pewien czas, pod nadzorem Niemców, funkcjonował w nim spichlerz. Po wojnie od 01.09.1946r. przydzielono do szkoły drugiego nauczyciela i uruchomiono tam jedną salę lekcyjną. W roku 1952 w budynku przeprowadzono kapitalny remont, urzadzono drugą slę lekcyjną, a w 1956r. po kolejym remoncie dodaną salę trzecią.
W roku szkolnym 1982/83 podniesiono poziom organizacyjny do szkoły ośmioklasowej. W tym też roku na strychu dolnej szkoły urzadzono trzy kolejne sale lekcyjne. Od roku 1999, po zmianach organizacyjnych związanych z utworzeniem gimnazjów, wszyscy uczniowie mieszczą się budynku szkoły górnej. W dolnej szkole natomiast mieści się zastepcza sala gimnastyczna.

Pożar

Dnia 29.10.1990r. o godz. 9.20 w budynku górnej szkoły wybuchł pożar. Dzięki sprawnej akcji ewakuacyjnej wszyscy zdołali się uratować. Spłonęła klasa zerowa wraz z wyposażeniem oraz dach szkoły. Udało się uratować wyposażenie pozostałych pomieszczeń. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Wyłączenie jednego budynku na dwa lata z eksploatacji szkoły bardzo skomplikowało sytuację lokalową. Na ten okres czasu jedną klasę i kancelarię przeniesiono do szkoły dolnej, jedną z klas do domu prywatnego, a jedną klasę młodszą do dawnego budynku szkoły w Skrzydłowie. Klasa zerowa odbywała zajęcia w pomieszczeniu biurowym SKR w Szatarpach. Miesiąc po pożarze pozyskano fundusze na odbudowę szkoły.

Uczniowie

Liczba uczniów w Szkole Podstawowej w Szatarpach na przestrzeni lat zmieniała się. Zależało to głównie od poziomu organizacyjnego szkoły, jak i od liczebności poszczególnych roczników. Najmniej dzieci, bo tylko 26, było w roku szkolnym 1977/78. W tym czasie szkoła składała się z 4 oddziałów. Największa liczba uczniów to rok 1990/91 – 134 dzieci. Szkoła składała się wtedy z 8 oddziałów i 2 zerówek w Szatarpach i Skrzydłowie. Obecnie do szkoły uczęszcza 69 dzieci, z tego 8 do klasy zerowej.